محبت ,والدین ,مهرورزی ,نسبت ,خانواده ,محیط ,خانواده محبت ,محیط خانواده ,والدین می‎بایست ,گیاه مراقبت ,مهرورزی آبیاری ,«صدیق»، «حمیم»، «اخدان»گروه اجتماعی: واژه محبت و مشتقات آن از جمله «مودت»، «الفت»، «رغبت»، «ولایت»، «صدیق»، «حمیم»، «اخدان»، «اخوان» و ... ۹۵ بار در قرآن به‌کار رفته است باید توجه داشت زیربنای همه گذشت‌ها در محیط خانواده محبت است پس والدین می‎بایست از این گیاه مراقبت کنند و هر روز آن‌را با مهرورزی آبیاری کنند.

بخش قرآن تبیان

محبت

تبیان به نقل از گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، کشش آدمیان به همدیگر یک نعمت و هدیه الهی است و هرکس چنین کششی را در خود نمی‎بیند ناشی از این است که در محیط خانوادگی که رشد کرده نه تنها برای پرورش این بذر خدادادی کاری نشده بلکه بر روی آن خاک نسیان و غبار غفلت هم ریخته شده است.

زیربنای همه گذشت‌ها در محیط خانواده محبت است پس والدین می‎بایست از این گیاه مراقبت کنند و هر روز آن‌را با مهرورزی آبیاری نمایند زیرا که «مهر» یک حس قلبی و یک عاطفه درونی است اما «مهرورزی» بروز مهر با اظهار و اقدام است لذا والدین باید مهر «بالقوه» خود را با مهرورزی «بالفعل» تبدیل و تکمیل نمایند یعنی؛ مهر را با مهرورزی فعال و نمایان کنند.

اعضا خانواده می‏ بایست نسبت به هم رحیم و با مروت و شفقت باشند باید برای مهربان شدن بچه‌ها برنامه‌ریزی کنند تا آنها برای ناراحتی مردم دل بسوزانند و به اقدام‌های مورد نیاز دست بزنند کودکان بارها و بارها باید صحنه‌هایی از مهربانی والدین نسبت به هم را ببینند تا بذر محبت نسبت به سایر انسان‌ها در دل آنها هم ریشه بدواند.

واژه «محبت» در قرآن‌کریم تنها یک‌بار در آیه ۳۱ سوره مبارکه «آل‌عمران» با این مضون که «قُلْ إِن کُنتُمْ تُحِبُّونَ اللّهَ فَاتَّبِعُونِی یُحْبِبْکُمُ اللّهُ وَیَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَاللّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ؛ بگو اگر خدا را دوست دارید از من پیروى کنید تا خدا دوستتان بدارد و گناهان شما را بر شما ببخشاید و خداوند آمرزنده مهربان است» آمده است. اما متشتقات آن ازجمله «مودت»، «الفت»، «رغبت»، «ولایت»، «صدیق»، «حمیم»، «اخدان»، «اخوان» و ... ۹۴ بار به‌کار رفته است.

ادامه مطلب
منبع اصلی مطلب : کتاب هدایت
برچسب ها : محبت ,والدین ,مهرورزی ,نسبت ,خانواده ,محیط ,خانواده محبت ,محیط خانواده ,والدین می‎بایست ,گیاه مراقبت ,مهرورزی آبیاری ,«صدیق»، «حمیم»، «اخدان»
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : محبت؛ زیربنای همه گذشت‌ها !